BARIJERE U KRETANJU
Jedan od najvećih problema koji stoji pred nama, a koji onemogućava uključivanje naših članova u normalne tokove života i rada su barijere u kretanju, odnosno arhitektonske barijere kao najveći i najprisutniji problem. Ovaj problem je evidentan u svim opštinama Tuzlanskog kantona.Broj ljudi koji zbog postojanja arhitektonskih, tehničkih, građevi-nskih i saobraćajnih prepreka ne može nesmetano da živi i radi, mnogo je veći nego što se to obično misli. Neka istraživanja govore da ovaj broj ide i do 30% ukupnog stanovništva. To su prije svega problemi i za:
– invalidne osobe (tjelesni invalidi, slijepa i gluha lica),
– građane starije dobi
– srčane i ostale bolesnike,
– majke sa djecom u kolicima i trudnice,
– osobe u privremenom stanju otežanog kretanja (uslijed
problema, operacija, bolesti i sl.).
Stvaranjem uslova za dostupnost javnim objektima, prodavnicama, radnim mjestima, školama, transportu, itd., kreiramo svoju samostalnost.
Udruženje distrofičara Tuzlanskog kantona je 1991. godine pokrenulo inicijativu za uklanjanje arhitektonskih barijera sa javnih prostora i objekata na području opštine Tuzla, kako bi se licima sa teškoćama u kretanju omogućilo nesmetano kretanje. U saradnji sa opštinskim službama za urbanizam i prostorno planiranje, izrađen je projekt po kojem su 1998. godine sa svih javnih površina i objekata u gradu Tuzli, otklonjene barijere u kretanju. Danas Tuzla služi kao primjer kako treba raditi na stvaranju uslova za pristupačnu sredinu.
Tokom 1999. godine na prostoru Tuzlanskog kantona održano je niz okruglih stolova na temu: „Mogućnost stvaranja pristupačne sredine u opštinama Tuzlanskog kantona.“ Na osnovu zaključaka koji su proizašli iz rada okruglih stolova, došlo se do saznanja da postoji velika zainteresovanost nadležnih opštinskih institucija da se ovaj problem prevaziđe, ali se ispostavilo da su osim finansijskih sredstava, velika prepreka tome i nepoznavanje pravila i standarda koji regulišu ovu oblast. Ta saznanja su odredila dalje pravce djelovanja u našim aktivnostima na stvaranju uslova za pristupačnu sredinu i dala im karakter trajnih aktivnosti.